بیو دیزل چیست ؟

به دليل اهميت روز افزون نقش انرژي در جهان از يک طرف و تجديد ناپذيري سوختهاي فسيلي و مسائل زيست محيطي ناشي از اين دسته از سوخت ها از طرف ديگر، در سال هاي اخير سرمايه گذاري و مطالعات چشم گيري به منظور تامين منابع مناسبي از سوخت¬هاي جايگزين در کشورهاي مختلف جهان صورت گرفته است.

در اين ميان سوختهاي زيستي يکي از مطلوب ترين مواد جايگزين معرفي شده است که به سه دسته كلي سوختهاي جامد، مايع و گازي تقسيم بندي ميشوند.

بيوديزل یا گازوئیل زیستی ، يك سوخت گازوئيلي پاك است كه از منابع طبيعي و قابل تجديد مانند روغن‌هاي پسماند خوراکی تولید مي‌شود. بيوديزل درست مانند گازوئيل نفتي در موتورهاي احتراقي كار مي‌كند و براي اين كار تغيير قابل توجي در موتور وسيله نقليه لازم نيست.

مزایای فنی استفاده از بیودیزل در دیزل ژنراتور ها :
1- استفاده آسان - افزودن بیو دیزل با گازوئیل نفتی با نسبتهای 2 تا 5 درصد.

2- شستشوی داخل سیلندرها منجر به افزايش طول عمر كاركرد دیزل و پایین آمدن استهلاک دستگاه ها می گردد.

3- ایجاد افزايش روانكاري در داخل دیزل ها.

4- سوختی پاک تر از گازوئیل نفتی به دلیل احتراق کامل تر ( به دلیل داشتن 11 درصد اکسیژن )

5- با توجه به احتراق کامل، میزان كوبش در دیزل ها کاهش پیدا میکند.

6- كاهش اساسي هيدروكربن‌هاي نسوخته ، منواكسيد كربن و ذرات معلق در خروجی اگزوز.

7- از بین رفتن آلودگي ناشي از سولفات - زيرا در اين سوخت اصلاً سولفور وجود ندارد.

تنها اضافه کردن 2% بیودیزل تمامی ویژگیهای روان کنندگی بیودیزل را به گازوئیل می بخشد.

بیودیزل دارای نقطه­ی اشتعال بالا بوده (C°130<) که در نتیجه فراریت کمتری داشته و خطرات حین حمل و نقل و نگهداری آن را در مقایسه با گازوئیل کاهش می دهد.

بیودیزل دارای خاصیت روان کنندگی بوده که موجب کاهش فرسایش قطعات و اجزاء موتور و افزایش طول عمر آن می‌گردد.

آمار مصرف بیودیزل در آمریکا :
در سال 2011 صنایع بیودیزل در کشور آمریکا با تولید 1/1 میلیارد گالن بیودیزل علاوه بر تولید بیشتر از تخمین EPA، رکورد تولید این کشور در سال 2008 که برابر با مقدار 690 میلیون گالن بوده است را پشت سر گذاشته است که نقطه عطفی در تولید بیودیزل این کشور به حساب می آید.
تولیدکنندگان جدید بیودیزل در آینده :
اگر چه در حال حاضر كشورهاي اروپايي و آمريكايي مهمترين مراكز توليد بيوديزل بشمار مي‌روند اما به دليل اينكه كشورهاي آسيايي و آفريقايي عمدتاً در نواحي مجاور استوايي مي باشند بنابراين علاوه بر اينكه بهترين مناطق براي توليد دانه‌هاي روغني مي باشند داراي دشت هاي وسيعي از كرچك و جاتروفا هستند كه دو گياه عمده براي توليد بيوديزل مي باشد و مصارف حيواني و انساني ندارند و بطور وسيع براي توليد بيوديزل بكار مي روند از این رو، آسيا و آفريقا بيشترين پتانسيل را براي توليد بيوديزل دارا مي باشند. پيش بيني شده است كه در سال 2020 بيوديزل توليد شده از مواد اوليه غير خوراکي حدود 20% از مصرف ديزل جاده‌اي را در برزيل، اروپا، چين و هند به خود اختصاص دهد.
مزایای بیودیزل از لحاظ تولید :
بیودیزل از مواد اولیه ی تجدیدپذیر بومی مانند روغن‏های گیاهی خوراکی، غیرخوراکی، روغن پسماند حاصل از رستوران‏ها و چربی حیوانی حاصل از دام و طیور تهیه می‌شود

در صورتی که از روغن های پسماند به عنوان ماده ی اولیه استفاده شود، پاکیزگی محیط زیست از این پسماندها را نیز باید به مزایای بیودیزل افزود.

مزایای زیست محیطی بیودیزل :
اکسیژن موجود در بیودیزل، احتراق کامل و بهسوزی آن را ممکن می سازد.

بیودیزل باعث کاهش مقدار گازهای گلخانه ای می شود.

بیودیزل احتراق کاملتری نسبت به گازوئیل داشته و منجر به کاهش اساسی هیدروکربن‌های نسوخته (UHC)، منواکسید کربن و ذرات (PM) معلق می‏شود.

کاهش اکسیدهای سولفور خروجی اگزوز زیرا در این سوخت اصلاً سولفور وجود ندارد.

استفاده از بیودیزل به عنوان سوخت جایگزین و پاک می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سلامت محیط زیست و شهروندان مفید واقع شود.

بیودیزل به صورت طبیعی، تجزیه پذیر است و به طور کامل در طبیعت تجزیه می‌شود.

مصرف سوخت دیزل ژنراتور :
بهینه سازی مصرف سوخت در دیزل های ولوو از مهمترین راهکارهای این شرکت می باشد. کمپانی ولوو پنتا با استفاده از حرکت هوای محاسبه شده در هنگام کارکرد دیزل ، میزان تزریق دقیق سوخت را به بالاترین سطح کیفی در میان مدل های مشابه رسانده است. حاصل این بهینه سازی و تزریق دقیق سوخت ، راندمان بالای دیزل می باشد. طراحی برجسته ، سیستم الکترونیکی فوق پیشرفته ، بدنه بسیار مقاوم و مهندسی خلاقانه همه دست به دست هم می دهند که دیزل ها اندازه کوچکتر ولی کارآیی یکسان و حتی بالاتری را داشته باشند. با استفاده ازآخرین فناوری تولید ، تحت آزمایش های بسیار دقیق کیفی این دستگاه ها بدون اتلاف انرژی بالاترین کیفیت را ارائه می دهند. تمامی دیزل ها در اندازه های مناسب با کارآمد بالا برای محیط های محدود طراحی شده اند.

موتورهای نسل جدید سری 16 لیتری برای مثال مدل TWD1643GE با قدرت 630 کیلو ولت آمپر پیوسته با فرکانس 50 هرتز و 605 kWe در حالت دائمی از بهترین های نسل خود هستند. این حجم قدرت عموما در موتورهای بزرگتر تولید می شوند اما این نسل جدید با مصرف فوق العاده پایین سوخت ، قابل نصب و راه اندازی در هر شرایطی است ، خصوصا در جایی که مصرف سوخت بالا است و جای دستگاه کوچک باشد. این انرژی به وسیله توربو شارژ دو مرحله ای و خنک شونده دو مرحله ای تهیه می شود که همراه با سیستم مدیریتی پیچیده الکترونیکی خود بین 1500 و 1800 دور در دقیقه (rpm) و نصب آسان این سری موتور را در حجم خود بدون رقیب ساخته است.

pic841794210001